אירוע כנס היסוד של העמותה,

14 לאוקטובר 2018, היכל התרבות, נתניה

"אנו כאן כדי שהסיפור הזה לא ייתם לעולם"

כנס היסוד של העמותה הפגיש לוחמים מכל הזרועות שחוו יחדיו עם המלחמה והם נחושים לא לשכוח את קורותיה ולזכור את נופליה הרבים

את ערב יסוד העמותה פתח תא"ל (בדימ') אהוד גרוס, שהיה מ"פ שריון בקרבות הגזרה המרכזית בסיני במלחמת יום הכיפורים:  

"ושוב מלחמה המאיימת על קיומנו, ואנשים משלווה נעורים להפתעה, ויש הטווים טליתותיהם לסרבלים, וכפתורי חולצותיהם יידמו ללועים, והמית מכוניות תיבלע ברעם מנועים, וכביש אספלט דומם רוחש כנהר גועש, כל חלון ייאטם וכל פנס יכחל, ודממת העורף בסכין תיחתך, עוד מעט קט יונצח גיל הנעורים, של 2,674 חללים ורבבות בנפשם ובגופם פצועים ושלושה מאות ואחד שבויים, ותשעה עשר נעדרים. שוב נצרבות צלקות לא רק מדם, בנפשו נטולת המרגוע של עם ואנו כאן כדי שהסיפור הזה לא ייתם לעולם".

לאחר שהקהל התבקש לעמוד לדקה דומייה לזכר הנופלים, פרט יו"ר העמותה, רמי סווט, את מטרותיה: "להקים מרכז שינחיל לדורות הבאים את תולדות המלחמה, את  מורשת הגבורה ואת זיכרון הנופלים ויסייע בהעמקת המחקר במכלול הנושאים הקשורים למלחמה. מקום שאליו נבוא עם יקירינו ונאמר להם היינו שם - חשוב לנו שתדעו זאת וחשוב לנו שתעבירו את זה הלאה". בדבריו, הודיע כי בכוונת העמותה להשלים את הקמת המרכז לקראת יום השנה ה-50 למלחמה. עוד אמר, כי כדי לעמוד במשימה יש לפעול לקידום חוק, שיכיר במרכז כבאתר מורשת לאומי.

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, ויו"ר ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח בכנסת, התחייב לסייע להכרה בחוק של המרכז כאתר מורשת לאומית, והרחיב על חשיבות הקמת המרכז לא רק עבור הלוחמים ומשפחותיהם, אלא גם כאתר חובה לתלמידים וחיילים שילמדו את מורשתה ולקחיה.

פרופ' אמריטוס ליחסים בינ"ל, החוקר את מלחמת יום הכיפורים, אורי בר יוסף, הציג "שתי הערות על העבר ואחת על העתיד (המחקרי)". בדבריו העלה את סוגיית אי-מוכנות הצבא למלחמה ואת הפרדוקס הקיים לפיו על המלחמה נכתבו יותר ספרים מאשר על כל מלחמה אחרת, אך יחד קיימים נושאים רבים שטרם נחקרו ולכן החשיבות הרבה בהמשך הלימוד והמחקר של קורותיה. יש לציין, כי ספרו של בר יוסף, "הצופה שנרדם", הוא המחקר האקדמי הראשון על המחדל המודיעיני. בספרו "המלאך" הראה לראשונה, שאשרף מרואן המשיך לשרת את המודיעין הישראלי עד 1998. הספר, שתורגם לאנגלית, קיבל פרס כספר הטוב ביותר על המודיעין לשנת 2017 מטעם אגודת קציני המודיעין בדימוס של ארה"ב כמו גם את פרס  ה-NATIONAL JEWISH BOOK  להיסטוריה בשנת 2016. 

 

החוקר והסופר, אבירם ברקאי, שכתב את הספר "על הבלימה" המתאר את קורותיה של חטיבת שיריון 188 במלחמה, וספרים רבים נוספים, הנחה פאנל בו השתתפו מפקד חיל הים לשעבר וראש השב"כ, אלוף (בדימוס) עמי איילון (בעל עיטור גבורה מהפשיטה לאי גרין); מפקד זרוע היבשה לשעבר, אלוף (בדימוס) עמנואל סקל (בעל עיטור העוז ממלחת יום הכיפורים); נספח צה"ל לשעבר בארה"ב, אלוף (בדימוס) גיורא רום, וכן ראש תחום תיעוד והנצחה בארכיון המדינה, ד"ר חגי צורף (מומחה לחקר הניהול של הדרג המדיני במלחמת יום הכיפורים).

משתתפי הפאנל ניפצו בדבריהם שורה ארוכה של מיתוסים שהשתרשו בציבוריות הישראלית, תוך שהדגישו את העובדה שהם מייצגים את דעותיהם בלבד.

לד"ר חגי צורף הפנה ברקאי את השאלה: "האם הדרג המדיני, טרום אוקטובר 73, החמיץ הזדמנות לשלום עם המצרים?

צורף השיב, כי  בניגוד למה שמקובל להאמין ישראל לא היתה "סרבנית סדרתית" לשלום, היא לא "החמיצה" הסכם שהוצע לה, אך גם לא השתדלה להגיע להסכם ליישוב הסכסוך.

עמי איילון התבקש לענות לשאלה: "חיל הים מיצב עצמו בתודעה הציבורית, בכל הקשור למהלכים שקדמו למלחמת יום הכיפורים, בתור החייל היחיד שקרא נכון את תרגיל 'תחריר 41' והסיק שמדובר בהונאה. אם כך, הוא מה ההסבר שלך לכך שמחלקת מחקר־ים לא פרסמה שום לקט ובו התראה מפני מלחמה קרובה? ואיך יתכן שלמרות פקודת כוננות ג' שפרסם המטכ"ל בשעות הבוקר של יום שישי, תפסה את הבסיסים של חיל הים כאשר חלק גדול מצוותי ספינות הקרב עושים את דרכם הביתה לחופשת חג?
איילון, דחה דברים אלה, ואמר שבניגוד למלחמת ששת הימים שבה החיל לא נחל הצלחות רבות, למלחמת יום הכיפורים הגיע חיל הים מוכן ועובדה היא  שבתוך ימים ספורים הוא שלט בכל המבואות לישראל בים התיכון. יחד עם זאת הדגיש, כי החיל נכשל בכך שלא מינף את ההצלחה ולא סגר את התובלה הימית לסוריה, שהמשיכה לקבל טנקים מברה"מ בכל ימי המלחמה.

לעמנואל סקל הופנתה השאלה: "לפנות בוקר יום שבת 6 באוקטובר התקבלה "ידיעת הזהב" מהמרגל אשרף מרואן – "היום, לקראת רדת החשיכה, יפתחו צבאות מצרים וסוריה במלחמה כוללת עם ישראל". ידיעה זאת הצטרפה למספר ידיעות הרתעתיות אחרות, שהגיעו במהלך יום שישי, והתניעו את התובנה אצל מקבלי ההחלטות ש"זהו-זה הולכים למלחמה". וזה מעלה שאלה כבדה.

בראיון שערכתי אתך לאחרונה אמרת לי: "יום שבת שישה באוקטובר התחיל כמו כל יום בט"ש רגיל. בשעה 10 כשדפקו בדלת הקרון שלי ישנתי כמו תינוק." אתה לא היחיד עמנואל. כמעט כל מפקדי הצבא הסדיר ספרו לי על עוצמת ההפתעה שהתנפצה עליהם כשהכול התחיל  - והם עדיין פרוסים הרחק מקו החזית.

מה קרה לנו? הרי אתה היית שם. מפקד גדוד השריון 52 מול הגזרה הדרומית של תעלת סואץ. מה הסיבה לנתק בין מה שידעו קברניטי הצבא ובין מה שירד אליכם למטה? איך יכול להיות שלא הונחיתם לפרוס את הכוחות כמו שצריך? למה לא נאמר לכם בקול גדול -היכון.היכון למלחמה כוללת בשתי החזיתות? לא יום קרב. לא התשה. לא פשיטה מקומית. לא ארטילריה. לא מחטף. מלחמה כוללת!!! מה ההסבר שלך?

סקל השיב, כי לפנות בוקר התקבלה במרחב סיני פקודת פקודת "שובך יונים" שלא היתה תוכנית המגננה של צה"ל להדיפת מתקפה מצרית, אלא פקודה לפריסת כוחות בחירום. עוד אמר כי: "על הסאגר ידענו, תייקנו את המידע ולא עשינו כלום. גם לא שיערנו שיהיו במאסות כל כך גדולות".

לגיורא רום הופנתה השאלה: "אנחנו, "הירוקים", הורגלנו ממלחמות ישראל הקודמות שכל אימת שמשהו השתבש בשדה הקרב היינו נושאים עיניים לשמיים ו"ארטילריה מעופפת" בדמות מטוסי חיל האוויר הייתה מגיעה ומיישרת את ההדורים עבורנו. מה קרה הפעם? למה זה לא עבד?

לרום היו מילים קשות על המטה הכללי באותה תקופה (בר לב, דוד, טליק, שרון, ברן זעירא, חקה, בני פלד וגורודיש) נבחרת חלומות שבפועל היתה "מטה כללי כושל במיוחד".

עוד אמר, כי המטה הכללי לא הבין ולא חזה את מתאר המלחמה הצפויה, מה שרק מגביר את התהייה בדבר תרומתו של מרגל הצמרת, אשרף מרואן, להבנה הישראלית של הצד המצרי.

באשר לסיוע של חיל האוויר שלא הגיע, אמר רום: "הסיוע היה אמור להיות משותף לשני גופים ענקיים – חיל האוויר וכוחות היבשה, מבלי שהוגדר בשום נקודת זמן מי האחראי העליון לנושא. הנפילה הזו בין הכיסאות נבעה מההנחות השגויות שלצה"ל תהייה עליוניות אווירית ולכן סיוע אווירי הוא טיול בפארק שאין צורך להתכונן אליו יתר על המידה". רום הדגיש, כי  סיוע לכוחות היבשה לא היה בעדיפות בחיל האוויר וכי הצפייה של כוחות היבשה לסיוע האווירי היתה מבוססת על תקוות שווא, שניטעו במשך השנים בכוחות היבשה. 

 

חתן פרס ישראל ומחבר הקוד האתי של צה"ל, פרופ' אסא כשר, אמר ש"רוח יום הכיפורים היא רוח האחריות וההקרבה: עכשיו מלחמה וחייבים להילחם", וסיכם נושא זה באומרו כי יש לשמור על "רוח יום הכיפורים" שהיתה מלחמת "אין ברירה" וכי יש להנציח באופן ראוי את הנופלים. עוד אמר, שתפקידה של ההנהגה הוא לשמור על החיים, כולל חייהם של החילים וכי כלל זה צריך להיות נר לרגליה של כל הנהגה.
 

קטעי נגינה מרגשים של הסקסופוניסט אריק לבנת והפסנתרן, ארנון פרידמן, שולבו בין הקטעים השונים.

 

את הערב סיים גרוס במילים: "תודה לכם חברים, עמיתים ואורחים יקרים על השתתפותכם. על הכנס הבא ועל הבאים אחריו תוכלו לקורא באתר 'המרכז למלחמת יום הכיפורים'".

תגובות לכנס

דב :

פרויקט חשוב ביותר. מלחמה שעדיין נמצאת בתודעה ובזיכרון של כל מי שחווה אותה בחזית ובעורף.

 

משה:

תודה למארגנים על הערב המוצלח ועל היוזמה הברוכה להקמת המרכז. אני תקווה, שבפעילותו של המרכז ובחומר שייאסף, יבואו לידי ביטוי גם סיפורים אישיים של לוחמים מן השורה. תיעוד בכתב ואל מול המצלמה של מי שירצו לספר את סיפורם מזווית אישית. ממה שלמדתי במפגשים עם לוחמים, הרי שרבים מהם רוצים להתבטא, לספר את סיפורם, כדי שייחרט ולו במילה בספר הזיכרון הלאומי של אותה מלחמה.

 

אמנון:

מילים כדורבנות! פרופ׳ אסא כשר היה היחיד שהזכיר שבמלחמה נלחמו גם קצינים זוטרים וחוגרים ולא רק קצינים בדרגות בכירות יותר .כל אלה, יחד, הביאו את הניצחון!

 

משה:

חשוב מאוד. מוזר שעד היום אין גוף כזה...

 

אהוד:

התגובות אכן מרגשות, מעודדות ומניעות קדימה.

 

יעקב:

היה ערב מדהים. מושקע מוקפד לפרטי פרטים .קצר (אני יודע שלא, אבל מי הרגיש) וקולע.

מתוכנן היטב ומבוצע היטב.

החזרתם אותי 45 שנה אחורה ונתתם לי תחושה שיש לי אחים לחלק הצרוב לי בלבי.

יישר כוחכם והצלחה לכולנו במשימתכם הקדושה.

 

אמנון:

שלום רב, הכנס היה מצוין. מקווה כי תעלו אותו ל YOUTUBE -.

 

ברוך:
כנס הקמת מרכז מלחמת יום הכיפורים. פרופ' אסא כשר חותם ערב ארוך, רציני, מלא יראת כבוד ללוחמי המלחמה הכבדה בחיי המדינה מאז קומה. היכל התרבות בנתניה נגדש אמש מקיר אל קיר, בלוחמים ומפקדים, מכל הארץ ואף מחו"ל, נרגשים מהנושא ומהחברים, גם 45 שנה אחרי, ואולי אף יותר מבעבר. העבר נוכח, נוכח באופן מוגבר לנוכח ההווה המרחף, והמחייב לחקור, להבין כשלים להפנים ולתקן. אך גם להצדיע לגיבורים, הלוחמים המנצחים, לחקור להבין סודות ניצחונם, להטמיעם, ולתעדם לדורות עתיד. כינוסים נוספים כבר בדרך.

 

אמנון:

למחרת כנס ההקמה של המרכז למלחמת יום הכיפורים לא נותר אלא לשבח את היוזמים והעוסקים במלאכה. ברור לחלוטין, שכדי לעמוד בכל היעדים שלקחתם על עצמכם יש צורך בהשקעה של כוחות, משאבים ויכולות של כל חברי העמותה. לפי הדיווח שלכם מאמש, מסתמן שיש בהחלט סיכוי להצלחה לפרוייקט לאומי חשוב זה. נקווה שכל הגורמים הממשלתיים, המוניציפאליים והציבוריים אכן יירתמו למשימה שתביא כבוד לכולם.
גם עצם תכנונו והוצאתו לפועל של הכנס עצמו חייבה מאמץ ארגוני משמעותי וההצלחה של הכנס היא ההוכחה ליכולות של קבוצת המייסדים.
 

יעקב:
ללא ספק כנס מרשים, מבט ישיר וכואב על המלחמה והתהליך שהביא לפריצתה. צריך להמשיך במרץ בכדי שהדור שלחם ישאיר זיכרונות ומידע על המלחמה.

 

צביקה:

שאפו ענק על הכנס. היה מאורגן בצורה יוצאת מהכלל, וגם היה מעניין. הכוונה טובה, והלוואי שנצליח ביעדים שהציבו מארגני הכנס.

 

עוזי :

חזרנו מהכנס, ניר אחי (198) ואנוכי (217)... הארגון היה מצויין והדיונים מעניינים... כול דובר היה מעניין ופתח לו קופסא נוספת שהיתה סגורה... מפגש החברים היה כמו שצריך... תודה למשפחת סווט שהתגייסה, ליוני וזוגתו...למנחה הפאנל אבירם ולמנחה הערב כולו, חברי אהוד גרוס כמובן...

 

גיל:

אכן, כנס מעניין ומאורגן כראוי. בהצלחה בהמשך מימוש התכנית.

 

ענת :

מחוייבים כולנו!

 

הני :

היה כנס מרגש, אבל לא היה ייצוג לחייל הקטן, הפשוט, שנקלע למלחמה בלתי אפשרית. גם לנשים היה ייצוג מועט מאוד. המנחים והמשתתפים בפורום התייחסו למה שעל ליבם באופן אישי וזה היה מרתק. פרופסור אסא כשר סיכם בגדול את האירוע באמת ובחוכמה הרבה שלו, שחיזקה את העוצמה והכוח שהשפיע וישפיע לדורות הבאים כבוד ומכובדות לנופלים ולפגועים במלחמה האיומה ההיא.

 

אורי :
מצטרף בחום לתשבחות ליוזמים ולמארגנים. הצבתם רף גבוה ומצפה להמשך ולהגשמת החזון. אין ספק, שבכנס אחד לא ניתן להכיל את כל מי שהיה באותה מלחמה, ויש עוד מקום להוסיף.

 

חגי:

תודה למארגנים, תודה ליוזמים, תודה על הרעיון.

 

יצחק:

מחזיק אצבעות למארגנים...

מילות שבח לאופן שאורגן מכל הבחינות.

לגמרי לא פשוט, יישר כח.

ותחזקנה ידינו וידי העוסקים במלאכה. 

 

רפי:

תודה לכל.

נהניתי והתרגשתי.

נפלא.

 

עודד:

כל הכבוד וההערכה למארגנים, ובראשם כמובן רמי, על ארגון ערב מרגש, מקצועי, מחכים, ומכובד.

שאפו גדול לאהוד על הנחיית הערב.

שאפו גדול לאבירם על הנחייה אינטליגנטית ומאתגרת של הפאנל.

סיפתח גדול ומבטיח להמשך דרכה של העמותה.

 

אייל:

מצטרף למילות הברכה של עודד ושל רבים אחרים שניגשו אלי תוך כדי ולאחר סיום האירוע.

מילים ומעשים בסלע, כבסיס נהדר להמשך.

עם התחלה טובה ולהמשך מוצלח...

רמי, אבירם, אהוד, אדיר חרובי על הסרטים וכו' וכל הנוספים שברקע, מלפנים ומאחור.

שאו ברכה,

תודה רבה.

 

אורי:

לכל האנשים שעמלו, הופיעו, תמכו מקרוב ומרחוק ותרמו להצלחת אירוע הפתיחה המרגש.

זה לא היה מובן מאליו. כל הכבוד.

 

מוטי:

ערב מצמרר. פתיח מעולה למה שמתחייב – המשך הדיון והמחקר.

זו חובתנו, כאנשי יום הכיפורים ההוא, לדורות הבאים.

ישר כוח למארגנים!! ארגון למופת!!!

 

כוכבי:

היה כנס – בדיוק כפי שראוי היה לקיימו.

נסעתי הביתה בתחושת היי... וכך גם התעוררתי הבוקר ...

אני חש שאנחנו על נתיב הנכון ... אמנם בתחילתו.

מחבק את כל המעורבים בהפקתו – בהערכה רבה.

מאחל לכולנו המשך מוצלח

 

דוד:

*ציבור לוחמי מלחמת יום הכפורים אמר את דברו והצביע ברגליים – השתתפות רבתי, המעידה על הצורך והעניין הרב שביוזמה זו!!

*תודה וברכה חמה לכל היוזמים והמארגנים, שנתנו לנו ערב מרתק ומרגש !!

*מאחל ומקווה שכל התכניות יתממשו, וזאת גם בעזרת כולנו.

 *המבחן האמיתי עוד לפנינו, והוא לטפח, לתחזק ולהאדיר את הערכים, שהמרכז הזה אמור לייצג!

 

מנחם:

התאריך 14.10.73 – תאריך היסטורי שבו חל מהפך במלחמה ועברנו להתקפות יזומות וניצחנו.
אני חוזר מפורום המרכז למלחמת יום הכיפורים, שאמור להיבנות בנתניה עד 2023, בתקציב של כ- 100 מיליון ש"ח. השתתפו בו מאות מפקדים, שבגבורתם שינו את מצבה של המדינה שהותקפה ע"י  כל מדינות ערב... וניצחה. היה לי הכבוד להיות בחברתם של לוחמים, שעשו את הבלתי אפשרי... והצליחו... גיבורים אחד אחד...

כנס מכובד מאוד. האירגון והסדר. הכיבוד. אין מה להגיד למשפחה שאירגנה. כל הכבוד.

 

אלי :
אכן כך, הכנס היה מכובד, מעניין, מאורגן, ובנוסף – פגשתי מכרים, אותם לא ראיתי שנים רבות. מצפה לכנסי ההמשך. יישר כוח למארגנים.

 

דוד:

היה מרתק ומרגש. כנס היסוד של פורום המרכז למלחמת יום הכיפורים, ממנו חזרתי עתה, היה מעניין, מחכים, מרגש ומאורגן היטב. כל הכבוד למארגנים.

הליווי המוזיקלי, בעצם שני הקטעים, בוצעו בעיבוד וברגישות מדהימים ו"מחשמלים"" המוסיקאי אריק לבנת לא יכול היה לשמוע את איוושת ה WOW -שעברה באולם בעת שניגן וריגש את הקהל. מגיע לו ולפסנתרן כל הכבוד וההוקרה.


שרגא :

מלחמה שאת תוצאותיה ולקחיה צריך להעביר לחיילים הצעירים.

 

יצחק:

מצטרף למחמאות ולתודות על ארגון הכנס והסברת מטרותיו העתידיות, למען ידע דור ילדינו ונכדינו שמדינתנו היא לא דבר מובן מאליו, לא עוד כמאמרו של אבירם ברקאי "על בלימה". לבל נגיע שוב למצב שכזה.

 

ענת:
חיבוק ענק.

 

ישראל :

לראשי המרכז שלום רב,

הכנס היה מרשים ומרגש מכל הבחינות. תכנים וארגון מצויינים.

בפעם הבאה דרוש אולם גדול יותר.

תודה לעושים במלאכה הקדושה הזאת.

 

ניר:
יש עוד כנס בקרוב?

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

  המרכז למלחמת יום הכיפורים ע.ר 580658086. הנוטר 12 תל-אביב, טל' 0525118887  info@kipur-center.org