תיעוד ומחקר

מלחמת יום הכיפורים היוותה וממשיכה להוות כר נרחב למחקרים ולפרסומים. על המלחמה נכתבו יותר ספרים ויותר מאמרים מאשר על כל מלחמה אחרת בתולדות ישראל. מנגד, תחומים מרכזיים, כמו למשל, חלקו של חיל האוויר במלחמה, לוטים בערפל סמיך. מנגד, סוגיות כמו למשל שורשי אי-מוכנות צה"ל למלחמה, זכו לתשומת לב מחקרית רבה אך נותרו שנויים במחלוקת.

מטרת גוף התיעוד והמחקר של המרכז למלחמת יום הכיפורים היא לקדם מחקר מקצועי, ענייני ומעמיק על המלחמה. במטרה להגשים יעד זה בכוונת המרכז לפעול בארבעה מישורים מרכזיים:

שחרור מסמכים

העמותה פועלת במטרה לשנות את החלטת משרד ראש הממשלה למנוע שחרור מסמכים שכבר עברו את כל תהליכי השחרור בארכיון המדינה, להאיץ את קצב שחרור המסמכים מארכיון צה"ל ומערכת הביטחון ולהשיג תיעוד ממקורות נוספים, כולל ארכיונים זרים (ארה"ב, רוסיה, מדינות ערביות ועוד) ואוספים פרטיים.

מכיוון שאנו רואים את שורשי מלחמת יום הכיפורים בתוצאת מלחמת ששת הימים, התיעוד יקיף את התקופה שבין ה-11 ביוני, 1967 וה-30 במאי, 1974. הדרך למלחמה, מהלך האירועים מפרוץ הלחימה ועד לסיום מלחמת ההתשה במובלעת הסורית.
 

הנגשה דיגיטלית 

העמותה מקימה אתר אינטרנט שבו יאוחסנו כל המסמכים שיעברו סריקה ועיבוד ויקוטלגו באופן שיאפשר חיפוש ידידותי לכל משתמש. בנוסף לחומרים הארכיונים, יונגשו לציבור ספרים, מאמרים, קטעי עיתונות, הקלטות רשת קשר ועוד... אנו מצפים כי ההנגשה תיצור עניין לא רק בקרב חוקרים, אלא גם בקרב הציבור הרחב. בני משפחה יוכלו לראות מה עשו הסבא או האבא במלחמה, באמצעות חיפוש שמו באינדקס של האתר.

​​קידום המחקר

 

העמותה תמסד קשרים עם מוסדות אקדמאים וגורמי מחקר אחרים במטרה לעודד את לימוד ומחקר. העמותה תעמיד לרשות החוקרים מלגות מחקר ותעניק פרסים לעבודות מצטיינות.

איסוף חומרים מהציבור

 

העמותה פונה אל כל מי שנמצא אצלו חומר תיעודו על המלחמה (תמונות, מסמכים, מפות, קטעי עיתונות, מאמרים ועוד) לשלוח אותו אלינו. ניתן להעלות חומרים באמצעות הקישור הבא:

.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

  המרכז למלחמת יום הכיפורים ע.ר 580658086. הנוטר 12 תל-אביב, טל' 0525118887  info@kipur-center.org