איפה היית בשישה באוקטובר / אורית שחם גובר

, אלמנת מלחמת יום כיפור, גוררת עמה חשבון לא גמור עם המלחמה שגזלה ממנה את בעלה. מתוך כורח פנימי להבין מה מנסים הכול להסתיר מפניה, היא מגייסת כוחות-נפש, כושר-ארגון ואף ערמה, להשגת מידע חסוי. סיפורה של הגר הוא סיפורו של דור. דור מלחמת יום הכיפורים - ערכיו, משבריו, סיוטיו

אני נשבע לך/אביגדור קהלני

מלחמת יום הכיפורים, העמידה את ישראל בסכנה קיומית. מלחמה שהביאה עשרות אלפי לוחמים אל שדות הלחימה, ורבים מהם לא חזרו. מלחמה שהותירה בכולנו את חותמה והשאירה אלפי לוחמים פצועים בגופם ורבים - ומי יודע כמה - פצועים בנפשם

אש / יובל נריה

אש הוא ספורו של קצין שריון צעיר שתאור עלילותיו במלחמת יום הכיפורים מלווה את תאור ההתרחשויות הנפשיות העוברות עליו. זהו עיבוד ספרותי בעל מאפיינים פסיכולוגיים למציאות אמיתית ומוכרת במלחמת יום הכיפורים, מציאות שכמעט ולא התייחסה אליה הפרוזה העברית עד כה.

ההשרדות הפיסית בתוך המנלחמה מלווה בתחושה קשה של בדידות כאשר מתחוור לגיבור המעשה שמרבית חבריו נספו במלחמה ואיתם גם ימי נעוריו הרחוקים.

החזרה לעורף המוכר של 1973-1974 היא קשה וכואבת, זהו תאור של עולם המתפורר מן הבחינה האישית ומן הבחינה החברתית, דבר המעלה שאלות נוקבות באשר לאופיה של מלחמה זו וכל המלחמות האחרות.

בודדים על התל/משה גבעתי

בצהרי יום הכיפורים, 6 באוקטובר 1973, נשלחו חמישה צנחנים בפיקוד מפקד מחלקת החבלה של גדוד הנח"ל המוצנח 50, לאייש תצפית עומק על תל א-סקי, הנמצא כשלושה ק"מ מצפון ליישוב רמת מגשימים. בשעה 14:00 פרצה המלחמה ועל התל נחתה הפגזה סורית כבדה. הלוחמים שעל התל לא הבינו שפרצה מלחמה. מצפון להם החל הצבא הסורי במאמץ ההבקעה העיקרי שלו לתוך דרום רמת הגולן

בנקודת כובד/ג'קי אבן ושמחה מעוז

בחרתי להשתמש במילה סיפור, ולא מחקר, כי לסיפור טוב עוצמה רבה פי כמה ממחקר היסטורי מדוקדק מהסוג הממוקד בפרטים ומתאר בקפדנות רק מה שקרה, ללא עומק של סיפור, המלמד גם על מה שיכול לקרות. בתודעת חובה למען דורות של מפקדים ביקשו המחברים לתאר את ניסיונם באותה מלחמה, במטרה ללמד דור צעיר של מפקדי שדה בדרג הבכיר את מהותה של האחריות המוטלת עליהם, ועד כמה גורל המערכה מוטל על שכמם

.(מתוך הקדמת האלוף גרשון הכהן)

בשם שמים/אבירם ברקאי

בשם שמים הוא סיפורו של חיל האוויר הישראלי במלחמת יום הכיפורים מבעד לעיני המפקדים והלוחמים של טייסת אחת. לא סתם אחת, "האחת" – חלוצת טייסות הפנטומים והנודעת מכולן.

גדוד טנקים 198ביוה"כ/ישי וקסלר ויהודה טל

ספר זה מוקדש לזכר הלוחמים בגדוד הטנקים 198 במלחמת יום הכיפורים. על הגדוד פיקד במהלך כל המלחמה סא"ל עמיר יפה,  שידע להוביל את חייליו בכוח מנהיגותו ונטע בהם את היכולת להמשיך וללחום גם במצבים הקשים ביותר; הם מצדם העניקו לו אמון מלא.

המערכה בחרמון/ משה גבעתי

הקרבות ברכסי החרמון במלחמת יום הכיפורים ולאחריה הוא תיאור מרתק של הקרבות שניהל צה"ל ברכסי החרמון עם היחידות המיוחדות של צבא סוריה במלחמת יום הכיפורים.

הסדיר יבלום/עמנואל סקל

עמנואל סקל חקר בצורה יסודית ומרשימה את הימים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים ובניגוד למחקרים אחרים התמקד בתפיסת ההגנה של צה"ל על סיני וכן בקרב ההגנה שהתנהל בימים הראשונים למלחמה. המחקר של סקל שהוא מקורי בחשיבתו, מנתח את ההיסטוריה הצבאית של צה"ל בסיני ממלחמת ששת הימים ומראה כי בפועל מעולם לא תוכנן בצה"ל קרב הגנה, היות ותפיסת הביטחון גרסה שיש לתקוף את האויב ולא לשחוק את הכוחות בקרב הגנה.

הצופה שנרדם/ אורי בר יוסף

מלחמת יום הכיפורים היא האירוע הטראומטי ביותר בתולדות מדינת ישראל ואחד האירועים הטראומטיים ביותר בחיי ישראלים רבים. ערב המלחמה, האמינה הנהגת המדינה, ממש כמו אזרחיה, כי ישראל היא מעצמה צבאית, כי צה"ל יושב לבטח על קווי הגנה שאינם ניתנים להבקעה בתעלת סואץ וברמת הגולן, וכי מחשש תבוסה הערבים לא יצאו למלחמה נוספת. כל אלה קרסו בתוך שעות. בבוקר ה7 - באוקטובר עמד "הבית השלישי," כפי שהאמין משה דיין שר הביטחון, בסכנה. ובלב הקריסה הזו עמדה ההפתעה האסטרטגית.

הקרב על הזיכרון / גדעון אביטל-אפשטיין

מדוע לא נמצא בירושלים או בתל־אביב רחוב מלחמת יום הכיפורים? היכן נחבאת סמטת 'החווה הסינית'? לאן נעלם מעלה עמק הבכא? מדוע עד היום, ארבעים שנה לאחר המלחמה, שמה עדיין מעלה בנו תחושת אי־נחת? האם זה משום שעד היום לא הוסכם בינינו כיצד לעזאזל היא הסתיימה? ניצחנו? הפסדנו? גם וגם? מדוע עדיין אופפת אותנו הטראומה? בספר מעורר מחשבה זה יורד המחבר...

זמן אמת/רונן ברגמן וגיל מלצר

גילויים שהותרו לפרסום, ההקלטות האבודות, המסמכים הסודיים, היומנים הגנוזים והסודות שהסתירו מאיתנו 30 שנה אודות מלחמת יום הכיפורים.

חציית התעלה/פריק שאזלי

.זכרונות הרמטכ"ל המצרי במלחמת יום-הכיפורים

טראומה לאומית/ משה שמש וזאב דרורי

המאמרים בקובץ עוסקים במלחמת יום הכיפורים ולקחיה. רבות נכתב על מלחמה זו - על כשלונותיה, הישגיה ולקחיה; אולם דיון מחודש לאחר יותר מ-30 שנה טומן בחובו תובנות חדשות וניסיון מצטבר הן בתחום הצבאי והן בתחום המדינה והחברתי. כל עשור משנה את נקודת המבט ואת אופן הניתוח, ומעלה שאלות חדשות. בולטת מכול היא מלחמת לבנון השנייה, על תוצאותיה, מכשלותיה ועל תנועות המחאה שקמו בעקבותיה. מלחמה זו החזירה אותנו מכמה וכמה בחינות לתוצאותיה של מלחמת יום הכיפורים וללקחיה, ובעיקר לדרך ההתמודדות של המדינה עמם.

כשסבא היה במלחמה / דוד כספי

ספר זה נכתב בשלשה מימדים: המימד האישי – של המחבר ושל לוחמי החטיבה, שנתנו בטוי לרגשותיהם  וחוויותיהם בשעות המצוקה שחוו במלחמה. המימד ההיסטורי - שבו ספור הלחימה של החטיבה, ברמת הגולן וב"מובלעת הסורית". המימד של הלמידה  -שבו ניתוח הארועים של הלחימה וניסיון לחדד תובנות ומשמעויות של המהלכים המבצעיים במלחמה.

לא נחדל/ אמנון רשף

במשך 17 ימים רצופים החטיבה לא חדלה. היא ספגה והלמה, הבקיעה והכריעה, כשהיא מנהלת קרבות עם שריון וחי"ר מצריים מטווחים של מטרים ספורים. 302 לוחמים איבדה החטיבה במהלך הקרבות, מרבית שדרת הפיקוד נפגעה – 2 מג"דים שילמו בחייהם, 6 מג"דים נפצעו ו-20 מ"פים נהרגו ונפצעו. בספר ביקורת נוקבת על צמרת צה"ל והפיקוד העליון על קבלת ההחלטות  מהלכים שננקטו במהלך המלחמה.

לגעת בעצב החי/ יוני נוקד

ספר זה מתאר מנקדות ראות מיוחדת במינה את האדם במלחמה. מחבר הספר, ששימש כשליש של גדוד טנקים במלחמת יום הכיפורים, חווה אותה מקרוב, אך לא כלוחם. ברגישות רבה מתאר המחבר את מאורעות ומוראות המלחמה, תוך שהוא מלווה את חיילי הגדוד ומפקדיו, את הפצועים ואת משפחות החללים המתמודדים עם הכאב והאובדן. השילוב של נקודת תצפית ייחודית יחד עם מעורבות מעשית ורגשית ומעניק לתיאורים עוצמה מיוחדת. הספר מציג בפני הקורא בעיות יסוד של אדם במלחמה ועוסק בסוגיית השכול בחברה הישראלית על היבטיה השונים. זהו סיפורו האותנטי של גדוד אחד במלחמה אחת. זהו גם הסיפור האנושי והכואב של אדם הנאלץ להלחם, להתגבר על פחדיו, להפרד מחבריו, להתמודד עם הכאב והשכול, לחיות עם העצב.

לקסיקון מלחמת יום הכיפורים/איתן הבר וזאב שיף

למלחמת יום הכיפורים אלף פנים - ואלף גרסאות. ההפתעה והמחדל חוללו שמות בכוחות הלוחמים ובמפקדים המחזיקים מאז בגרסאות שונות. כל אחד ומלחמת יום הכיפורים שלו. גם היום, שנות - דור אחרי, טרם התבהרה די צורכה תמונת המלחמה. ספר זה משתדל להציג גם את ה"יער", את תמונת המלחמה הכוללת, וגם את ה"עצים", הפרטים שליוו את הכוחות ואת הקרבות. זהו פאזל שכל אחד ממרכיביו ומחלקיו הקטנים יותר הוא סיפור בפני עצמו.

מיתוס מול מציאות/אלי זעירא

"מיתוס מול מציאות: מלחמת יום הכיפורים - כשלונות ולקחים" מאת אלוף (מיל') אלי זעירא, ראש אמ"ן במלחמה, מנפץ את המיתוסים שנבנו לאחר המלחמה, חלקם מאי - ידיעת העובדות, וחלקם בשל אינטרסים של הנוגעים בדבר, בעיקר הדרג המדיני. ב - 5 באוקטובר, 30 שעות לפני פרוץ המלחמה, קבע שר הביטחון, משה דיין, שמצרים וסוריה עומדות לתקוף את ישראל בהפתעה. 

מלחמה ביום הכיפורים/שמעון גולן

הספר מלחמה ביום הכיפורים עוסק בהחלטותיו של הפיקוד העליון בצה“ל ובמרכזו הרמטכ“ל, רא“ל דוד אלעזר, לקראת מלחמת יום הכיפורים ובמהלכה. הספר חושף את הקורא לדיונים, הסוערים לעיתים, של הרמטכ“ל עם אלופי המטה ועם חבר יועציו, לדיונים “בשלוש עיניים“ עם שר הביטחון משה דיין, ב“מטבח“ של גולדה ובביקורים במפקדות הפיקודים בצפון ובדרום.

מלחמה היום/ חגי גולן ושי שאול

כחלוף 30 שנה מאז המלחמה, מובא בזאת ספר הכולל מבחר מאמרים, המבוססים על מחקרים שנערכו, רובם במסגרת צה"ל ומערכת הביטחון. המאמרים דנים בהיבטים שונים של המלחמה - חלקם כלליים וחלקם הנוגעים לזירה מוגדרת או תחום מוגדר ומציגים גישות ביקורתיות וחדשניות בסוגיות שונות.

מלחמת יום הדין/ חיים הרצוג

מלחמת יום הכיפורים היוותה קו שבר בתולדות מדינת ישראל ועוררה מאז ויכוחים ציבוריים קשים. בספר, המבוסס על מחקר יסודי ועל ראיונות עם כלל גורמי ההנהגה הישראלית, הצבאית והמדינית גם יחד, מביא חיים הרצוג סקירה מעמיקה של ההתפתחויות שהובילו למלחמה, תיאור מפורט של מהלכה וניתוח מקיף של השלכותיה הצבאיות והפוליטיות.

מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס / תרצה הכטר

מלחמה כבדת דמים: טראומה, זיכרון ומיתוס הוא דה-קונסטרוקציה של המיתוסים השונים שנרקמו סביב מלחמת יום הכיפורים. בכך חושף הספר את העקרונות הפנימיים ובעיקר את המנגנונים המניפולטיביים של תומכי המיתוסים הללו, ובין השאר מספק תשובות חדשות ומפתיעות לסוגיות המעסיקות אותנו כחברה: מה גורם לישראלים כה רבים לדבוק בתפישת ה"מחדל" של מלחמת יום הכיפורים, ולא בניצחון הגדול? מה הם המיתוסים שנרקמו סביב מלחמה זו? ובעיקר – מי הם יוצרי המיתוסים? מה הרוויחו מכך? כיצד יוצר מיתוס את הזהות הקולקטיבית של חברה? ומה מביא חברה בת זמננו להאמין בסיפור אגדה שאין לו הוכחה אמפירית?

עד קצה היכולת/ אילן סהר

עד קצה היכולת מתאר את לחימת יחידות חטיבה 7 והחפ"ק שלה במלחמת יום הכיפורים.
החטיבה נערכה במחצית הצפונית של רמת הגולן מול נחשולי הדיוויזיות הסוריות בניסיונות הבקעתן החוזרות ונשנות. ביום ג´, 9 באוקטובר, לאחר ארבעה ימי לחימה רצופים, ללא תגבור, על סף שבירה וכנגד כל הסיכויים, הצליחה חטיבה 7 לבלום את מאמץ ההכרעה האחרון של הסורים, ולמנוע את כיבוש צפון רמת הגולן.
יומיים לאחר מכן הבקיעה החטיבה לעומק סוריה כ“חוד החנית" של פיקוד הצפון לכיבוש המובלעת הסורית ולאיום על דמשק.

עדויות מגובה העיניים / מעוזיה סגל

מעוזיה סגל משרטט את מאבקן של ארבע פלוגות הגדוד מול כוחות מצריים עדיפים וערוכים היטב, רגע אחרי רגע, מלווה את פעולתם של כוחות החילוץ וההצלה ומעלה גם את קורותיהן של יחידות החטיבה שלא הגיעו לקרב בחווה הסינית. "הרגשתי שבהחלטתי לכתוב ספר על גדוד 890 בחווה הסינית,

עז 77/אביגדור קהלני

אביגדור קהלני, מפקד גדוד הטנקים עֹז 77, מספר על קורותיו במסגרת חטיבה 7 שבלמה את הסורים ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים.
קהלני נלחם בקרבות הקשים ברמת הגולן, באזור שקיבל לאחר המלחמה את השם "עמק הבכא". קהלני הצליח לארגן טנקים מיחידות שונות והוביל אותם לקרבות בלימה נגד הסורים שהיו בעדיפות מספרית. הוא הסתער בראש הכוח בהיותו בולט מחוץ לצריח כדי שחייליו ייטיבו לראותו, וכוח הטנקים בפיקודו הצליח לכבוש מחדש את העמדות השולטות והשמיד עשרות טנקים סורים. לאחר מכן עמד בראש הכוח של חטיבה 7 בהתקפה לעומק שטחה של סוריה.

על חלקו בקרב זה הוענק לו עיטור הגבורה. אדם בודד בקרב שנראה אבוד - יכולה לשנות את פני המלחמה ממפלה לניצחון.
 

על הבלימה/ אבירם ברקאי

כמה דקות לפני השעה שתיים בשבת-כיפור, 6 באוקטובר 73', תקף הצבא הסורי במלוא עוצמתו ברמת הגולן. בשעות הלחימה הראשונות, הקריטיות ביותר, עמדה רק חטיבת שריון אחת בין הסורים ובין הכנרת: חטיבת השריון הסדירה 188. הסדן היחיד שעליו התנפצו מתקפות הצבא הסורי. מפוצלים למחלקות טנקים בודדות לאורך קו הגבול, תחת הנחיה פיקודית שאין לסגת אף שעל, עמדו הטנקיסטים של 188 ובלמו את מסת האויב ביחסי כוחות חסרי תקדים.

צינה בחולות/רן סנדרס

.סיפור לחימתה של "מקנס" פלוגת קורס מ"כים חרמ"ש במלחמת יום הכיפורים

קולות שתמיד איתי / תיקי וידאס

בעזרת הקולות שנשמעו דרך רשתות הקשר בחדר המלחמה בבלוזה, מתארת תיקי וידאס מנקודת מבט שונה את ימי המלחמה הראשונים - את ההחלטות והדילמות, את ההפתעה, את קריאות לעזרה של המעוזים הנצורים, את מלחמת הגבורה של הטנקיסטים שחשו לעזרה ושל חיילי המעוזים שנלחמו על חייהם. ולא פחות מזה - גם את הקולות שלא נשמעו: שתיקת המפקדים. ספר מיוחד ומרתק שמשלב את הגעגועים לחולות סיני, לחופי הים, לשקיעות המיוחדות, לאחוות הלוחמים, עם הקולות והמראות הקשים של מלחמת הדמים שפרצה בשבת בצהריים.

קפיצה למים קרים/ מאיר בוימפלד

הספר בוחן את הניסיונות לקדם הסדר מדיני בין ישראל ומצרים, בתיווכה של ארצות הברית, בתקופה שבין סיום מלחמת ההתשה (באוגוסט 1970) ועד ערב פרוץ מלחמת יום הכיפורים (באוקטובר 1973). הספר, המבוסס בעיקרו על תיעוד ומסמכים הנמצאים בארכיונים הרשמיים בישראל ובארצות הברית, מבקש לבחון האם הסדר מדיני בין ישראל ומצרים היה בתקופה זו בהישג יד והוחמץ; מה היו הסיבות לכך שלא הושג; האם ישראל היא הנושאת הבלעדית באחריות לכישלון זה, או שהיו לו גם שותפים אחרים

שבוי בפקודה / אילן בכר ואורי אהרנפלד


37 שנים לאחר שנפל בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים, חוזר אורי אהרנפלד, צנחן שלחם באומץ בל יתואר במוצב 'המזח' בתעלת סואץ עד קבלת פקודת הכניעה, לאותם חודשים איומים שבהם שהה בכלא עבאסייה הידוע לשמצה בקהיר.
 

שלושים שעות באוקטובר/ שמואל גורדון

שלושים שעות באוקטובר מתמקד בהחלטות האסטרטגיות ובהפעלת חיל האויר בשלושים השעות הראשונות של מלחמת יום הכיפורים, ודן בהשפעת ההחלטות האלה על תוצאות המערכה.

תאום כוונת/ חיים סבתו

תיאום כוונות הוא רומן מלחמה יוצא דופן. עד צאת הספר לאור לא כתבו כך בספרות העברית על מלחמותינו – לא כך תוארו הקרבות, ולא כאלה היו סיפורי הרעוּת שעליהם למדנו להתרפק. בין עמודי פיוט הכתובים בשפה עשירה ומיוחדת של בן ישיבה למדן, נפרשים לפני הקורא תיאורים דייקניים ואף אכזריים של ימי מלחמת יום הכיפוריםוכל אלה שזורים בזיכרון החבר שלא חזר.

Eve Of Destruction by Howard Blum

Based on declassified Israeli government documents and revealing interviews with soldiers, generals, and intelligence operatives on both sides of the conflict, The Eve of Destruction weaves a suspenseful, eye-opening story of war, politics, and deception. It also tells the moving human tale of the men and women who fought to maintain love and honor as their lives and destinies were swept up in the Yom Kippur War.

In the Sands of Sinai / Itzhak Brook

October 1973: A young physician in Israel prepares to celebrate the Jewish High Holidays with his wife and children. Suddenly a military invasion changes his life forever. This book chronicles the author's transformation from a civilian to a wartime doctor. In vivid personal details, the author Itzhak Brook, a veteran of both the Israeli Defense Forces and the United States Navy, recounts his first experience in war.

Please reload

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

  המרכז למלחמת יום הכיפורים ע.ר 580658086. הנוטר 12 תל-אביב, טל' 0525118887  info@kipur-center.org